Opony info

Opony dobieramy w zależności od kilku czynników. Każdy z nich powinniśmy wziąć pod uwagę, zmieniając typ ogumienia.

Pora roku – stanowczo powinna decydować o tym, jakie opony zakładamy do naszego samochodu. Inne warunki pogodowe wymagają zastosowania innego ogumienia. Opony letnie i zimowe różnią się rzeźbą bieżnika i materiałem wykonania (składem tworzywa).Zadaniem opon zimowych jest dobre odprowadzanie wody i błota, oraz utrzymywanie dobrej przyczepności.Możemy zdecydować się na tzw. opony całoroczne, które nieźle radzą sobie w różnych warunkach pogodowych.

Zastosowanie samochodu – w przypadku samochodów osobowych – podstawowe rozróżnienie to opony terenowe i „szosowe”. Typ dobieramy do naszych potrzeb – na gładkich, asfaltowych drogach sprawdzą się opony szosowe, na wyboistych i trudnych drogach lepiej poradzą sobie opony terenowe.

Styl jazdy – powinniśmy go uwzględnić, jeśli chcemy być naprawdę zadowoleni i zależy nam na wykorzystaniu możliwości samochodu. Samochody sportowe powinny być wyposażone w opony klasy „V”, w których szczególny nacisk kładzie się na przyczepność na mokrej powierzchni i stateczność ruchu.